

ДИАБЕТНО СТЪПАЛО И КОЖА ВЪПРОСИ
Към момента диабетът достига критични нива. В световен мащаб СЗО говори за епидемията от диабет, достигаща 800 милиона случая, като близо половината от тях не знаят за състоянието си. Случаите на диабет се удвояват от 7% на 14% между 1990 г. и 2022 г.. През последните три десетилетия се наблюдава тревожно нарастване на диабета, което отразява увеличаването на затлъстяването, утежнено от въздействието на маркетинга на нездравословни храни, липсата на физическа активност и икономическите трудности. За България повишението е със 199%: от 487 000 през 2006 г. до 770 000 през 2024 г. Половината от диабетиците не са диагностицирани и се считат за „здрави“. В най-младата възраст (20 – 29 г.) през 2006 г. не е имало диабетици, а през 2024 г. те са 1,5% в тази възрастова група. Днес всеки трети над 60-годишна възраст е с диабет. Предиабетът е три пъти по-чест от диабета и се счита за основен негов рисков фактор. Половината от лицата с предиабет след 5 г. стават диабетици.
Диабетното стъпало е усложнение при диабет, свързано с редица болестни изменения на долните крайници и стъпалата, често причинени от промени в периферната нервна система и лошо кръвообращение. Може да доведе до изтръпване и загуба на чувствителност на краката, язви, инфекция и в тежки случаи до ампутация. При 25% от диабетиците се открива невроисхемично диабетно стъпало. Правилната грижа за краката и редовното наблюдение са от съществено значение за предотвратяване на тези сериозни усложнения и поддържане на здравето на краката.
Най-голям риск при диабетиците представлява периферната съдова болест. Тя е свързана с лошо кръвообращение и увредени периферни кръвоносни съдове.
Тютюнопушенето, хипертонията и високия холестерол са допълнителни рискови фактори. Кожата на пациентите с диабет тип 2 е суха, триенето и натискът по-лесно я нараняват. Мазоли се появяват по-често. Ако се образуват мехури по стъпалата и те се пукнат, лесно може да се получи инфектирана рана. Такива малки язвички се появяват обикновено там, където пада най-голямата тежест върху стъпалото – в основата на пръстите. Откриват се и отстрани на стъпалата, ако обувките са неудобни.
- Изтръпване, липса на чувствителност или усещане за парене на кожата на краката
- Избледняване на кожата и поява на кафеникави петна в долната част на краката и стъпалата
- Мазоли и малки порязвания или мехури, които заздравяват бавно
Често се наблюдава сухота и лющене на кожата. При задълбочаване на диабетното усложнение се отварят язви в стъпалото. Образуват се трудно зарастващи рагади (пукнатини в кожата) между пръстите на краката. Разраства се и задебелява роговият епидермален слой на стъпалото. По него също се появяват пукнатини. Нокътните плочки върху пръстите на краката се деформират.
Превантивните мерки включват поддържане на добър контрол на кръвната захар, носене на подходящи обувки, ежедневни прегледи на краката, правилна всекидневна грижа за кожата на краката и редовни профилактични посещения при лекар.
Диабетът може да причини увреждане на нервните влакна и кръвоносните съдове и в резултат на това функцията на кожата като естествена бариера се нарушава. Кожата е по-малко способна да привлича и задържа влагата, от която се нуждае, така че тя изсъхва, става чувствителна и имунната система на организма отслабва.
В допълнение, диабетната кожа страда от допълнителни въздействия, което засяга особено възрастните пациенти с диабет. Потенциалните проблеми включват: повишена уязвимост към състояния на кожата като сухота и сърбеж, малки наранявания, особено често срещани по стъпалата, които не се откриват поради увреждане на нервите, което пък дава път на бактериите и гъбичките да инфектират раната, отслабена имунна система, която също прави пациентите по-податливи на инфекция.
От 30 до 70% от всички пациенти с диабет усещат промени в кожата си в резултат на заболяването. Симптомите са многобройни и разнообразни: около 40% от пациентите страдат от суха и опъната кожа, тъй като тя е по-малко способна да привлича и задържа влагата, като някои изпитват и силен сърбеж. Лющещата се кожа, повишената чувствителност към инфекции и раните, които не зарастват лесно, често са причинени от диабет.
Пациентите с диабет имат уязвима кожа, която изисква специални грижи. При суха кожа важен фактор е ежедневната хидратация. Пациентите с диабет трябва да използват овлажняващи кремове и лосиони. Важно е те да се използват превантивно и да съдържат медицинско доказани вещества, които помагат за запазване на естествената влажност на кожата, като масло от ший, жожоба, макадамия, маслина и др. За предпочитане е кремовете за кожа да не съдържат аромати и е от съществено значение да не съдържат дразнещи химични вещества, които могат да влошат проблема, затова винаги трябва да се избират сертифицирани органични продукти.
ДИАБДЕРМИКС® ВЪПРОСИ
Дермокозметичната серия Диабдермикс® е създадена със съдействието на дерматолози за превенция на въздействието на диабета върху кожата. Тя е единствената дермокозметична линия в света, специално предназначена за справяне с проблемите на кожата при диабетици. Подходяща е и за чувствителна кожа.
Диабдермикс® са подходящи за чувствителна кожа. За приготвянето им са използвани сертифицирани органични продукти. Не са използвани никакви съставки от животински произход, както и оцветители. Имат слаб аромат на орех, който се дължи на маслото от макадамия. Те са некомедогенни. Ако имате някакви алергии, се консултирайте с дерматолог.
Ако вашата кожа, включително на краката има признаци на изсъхване и изглежда нееластична и недобре хидратирана. Дерматолозите предупреждават, че грижата за кожата също играе ключова роля в управлението на диабета. Правилната грижа за кожата може да предотврати сериозно кожно заболяване, като инфекция, отворени рани или незарастваща рана. Следването на тази основна грижа за кожата може да ви помогне да се чувствате по-комфортно и да предотвратите сериозно или животозастрашаващо състояние. Наблюдавайте всички промени в състоянието на кожата ви и се консултирайте редовно с медицински специалист.
Да, можете и трябва да го използвате.
Без парфюм означава, че няма добавен парфюм. Добавените парфюми, могат да раздразнят кожата.
Да, Диабдермикс® лосион за диабетно стъпало и крака е със спрей дозатор.
Продуктите от серията Диабдермикс® могат да бъдат закупени в аптеките и онлайн от оторизирани търговци.
ВИЖТЕ ПРОДУКТОВАТА БРОШУРА ТУК
ВИЖТЕ КЛИНИЧНИ ДОКАЗАТЕЛСТВА С ДИАБДЕРМИКС® ТУК
Можете да закупите продуктите, от които се нуждаете в нашия ОНЛАЙН МАГАЗИН или в аптеките.
Този уебсайт е предназначен да допълни информацията, която получавате от вашия лекар и никога не трябва да се смята за персонален медицински съвет. Винаги се консултирайте с вашия лекар при въпроси за вашето здраве. За да сте сигурни, че този продукт е подходящ за вас, винаги четете и следвайте инструкцията за употреба и/или се консултирайте с вашия лекар или фармацевт преди употреба. Ако получите някакви нежелани реакции, уведомете вашия лекар или фармацевт или писмено Мастърмарк ООД. Като съобщавате за странични ефекти, можете да помогнете за предоставянето на повече информация за безопасността на продуктите.